Die Finalisten für den Hugo-Preis 2020

Das haben die Science-Fiction-Fans nicht vorhergesehen: die 78. WorldCon findet jetzt nicht wie geplant vom 29. Juli bis zum 2. August 2020 in Neuseeland, sondern im Internet statt. Damit verläuft die jährliche Verleihung der Hugos auch anders als geplant – und wir können sie wahrscheinlich zum Frühstück verfolgen.

Die Finalisten sind:

Best Novel

The City in the Middle of the Night, von Charlie Jane Anders (Tor; Titan)

Gideon the Ninth, von Tamsyn Muir (Tor.com Publishing)

The Light Brigade, von Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)

A Memory Called Empire, von Arkady Martine (Tor; Tor UK)

Middlegame, von Seanan McGuire (Tor.com Publishing)

The Ten Thousand Doors of January, von Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)

Best Novella

Anxiety Is the Dizziness of Freedom”, von Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador)

The Deep, von Rivers Solomon, mit Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes (Saga Press/Gallery)

The Haunting of Tram Car 015, von P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)

In an Absent Dream, von Seanan McGuire (Tor.com Publishing)

This Is How You Lose the Time War, von Amal El-Mohtar und Max Gladstone (Saga Press; Jo Fletcher Books)

To Be Taught, If Fortunate, von Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)

Best Novelette

The Archronology of Love”, von Caroline M. Yoachim (Lightspeed, April 2019)

Away With the Wolves”, von Sarah Gailey (Uncanny Magazine: Disabled People Destroy Fantasy Special Issue, September/October 2019)

The Blur in the Corner of Your Eye”, von Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, July-August 2019)

Emergency Skin, von N.K. Jemisin (Forward Collection (Amazon))

For He Can Creep”, von Siobhan Carroll (Tor.com, 10 July 2019)

Omphalos”, von Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador))

Best Short Story

And Now His Lordship Is Laughing”, von Shiv Ramdas (Strange Horizons, 9 September 2019)

As the Last I May Know”, von S.L. Huang (Tor.com, 23 October 2019)

Blood Is Another Word for Hunger”, von Rivers Solomon (Tor.com, 24 July 2019)

A Catalog of Storms”, von Fran Wilde (Uncanny Magazine, January/February 2019)

Do Not Look Back, My Lion”, von Alix E. Harrow (Beneath Ceaseless Skies, January 2019)

Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island”, von Nibedita Sen (Nightmare Magazine, May 2019)

Best Series

The Expanse, von James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)

InCryptid, von Seanan McGuire (DAW)

Luna, von Ian McDonald (Tor; Gollancz)

Planetfall series, von Emma Newman (Ace; Gollancz)

Winternight Trilogy, von Katherine Arden (Del Rey; Del Rey UK)

The Wormwood Trilogy, von Tade Thompson (Orbit US; Orbit UK) (HINWEIS: Bei Golkonda erschien kürzlich „Rose Water“, der erste Band der Wormwood-Trilogie.)

Best Related Work

Becoming Superman: My Journey from Poverty to Hollywood, von J. Michael Straczynski (Harper Voyager US)

Joanna Russ, von Gwyneth Jones (University of Illinois Press (Modern Masters of Science Fiction))

The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick, von Mallory O’Meara (Hanover Square)

The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, von Farah Mendlesohn (Unbound)

2019 John W. Campbell Award Acceptance Speech”, von Jeannette Ng

Worlds of Ursula K. Le Guin, produziert und gedreht von Arwen Curry

Best Graphic Story or Comic

Die, Volume 1: Fantasy Heartbreaker, von Kieron Gillen und Stephanie Hans, Lettering von Clayton Cowles (Image)

LaGuardia, geschrieben von Nnedi Okorafor, gezeichnet von Tana Ford, Farben von James Devlin (Berger Books; Dark Horse)

Monstress, Volume 4: The Chosen, geschrieben von Marjorie Liu, gezeichnet von Sana Takeda (Image)

Mooncakes, von Wendy Xu und Suzanne Walker, Lettering von Joamette Gil (Oni Press; Lion Forge)

Paper Girls, Volume 6, geschrieben von Brian K. Vaughan, gezeichnet von Cliff Chiang, Farben von Matt Wilson, Lettering von Jared K. Fletcher (Image)

The Wicked + The Divine, Volume 9: Okay, von Kieron Gillen und Jamie McKelvie, Farben von Matt Wilson, Lettering von Clayton Cowles (Image)

Best Dramatic Presentation, Long Form

Avengers: Endgame, Drehbuch von Christopher Markus und Stephen McFeely, Regie Anthony Russo und Joe Russo (Marvel Studios)

Captain Marvel, Drehbuch von Anna Boden, Ryan Fleck und Geneva Robertson-Dworet, Regie Anna Boden und Ryan Fleck (Walt Disney Pictures/Marvel Studios/Animal Logic (Australia))

Good Omens, Drehbuch von Neil Gaiman, Regie Douglas Mackinnon (Amazon Studios/BBC Studios/Narrativia/The Blank Corporation)

Russian Doll (Season One), erfunden von Natasha Lyonne, Leslye Headland und Amy Poehler, Regie Leslye Headland, Jamie Babbit und Natasha Lyonne (3 Arts Entertainment/Jax Media/Netflix/Paper Kite Productions/Universal Television)

Star Wars: The Rise of Skywalker, Drehbuch von Chris Terrio und J.J. Abrams, Regie J.J. Abrams (Walt Disney Pictures/Lucasfilm/Bad Robot)

Us, Drehbuch und Regie Jordan Peele (Monkeypaw Productions/Universal Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

The Good Place: “The Answer”, Drehbuch von Daniel Schofield, Regie Valeria Migliassi Collins (Fremulon/3 Arts Entertainment/Universal Television)

The Expanse: “Cibola Burn”, Drehbuch von Daniel Abraham & Ty Franck und Naren Shankar, Regie Breck Eisner (Amazon Prime Video)

Watchmen: “A God Walks into Abar”, Drehbuch von Jeff Jensen und Damon Lindelof, Regie Nicole Kassell (HBO)

The Mandalorian: “Redemption”, Drehbuch von Jon Favreau, Regie Taika Waititi (Disney+)

Doctor Who: “Resolution”, Drehbuch von Chris Chibnall, Regie Wayne Yip (BBC)

Watchmen: “This Extraordinary Being”, Drehbuch von Damon Lindelof und Cord Jefferson, Regie Stephen Williams (HBO)

Best Editor, Short Form

Neil Clarke

Ellen Datlow

C.C. Finlay

Jonathan Strahan

Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas

Sheila Williams

Best Editor, Long Form

Sheila E. Gilbert

Brit Hvide

Diana M. Pho

Devi Pillai

Miriam Weinberg

Navah Wolfe

Best Professional Artist

Tommy Arnold

Rovina Cai

Galen Dara

John Picacio

Yuko Shimizu

Alyssa Winans

Best Semiprozine

Beneath Ceaseless Skies, editor Scott H. Andrews

Escape Pod, editors Mur Lafferty and S.B. Divya, assistant editor Benjamin C. Kinney, audio producers Adam Pracht and Summer Brooks, hosts Tina Connolly and Alasdair Stuart

Fireside Magazine, editor Julia Rios, managing editor Elsa Sjunneson, copyeditor Chelle Parker, social coordinator Meg Frank, publisher & art director Pablo Defendini, founding editor Brian White

FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction, executive editor Troy L. Wiggins, editors Eboni Dunbar, Brent Lambert, L.D. Lewis, Danny Lore, Brandon O’Brien and Kaleb Russell

Strange Horizons, Vanessa Rose Phin, Catherine Krahe, AJ Odasso, Dan Hartland, Joyce Chng, Dante Luiz and the Strange Horizons staff

Uncanny Magazine, editors-in-chief Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, nonfiction/managing editor Michi Trota, managing editor Chimedum Ohaegbu, podcast producers Erika Ensign and Steven Schapansky

Best Fanzine

The Book Smugglers, editors Ana Grilo and Thea James

Galactic Journey, founder Gideon Marcus, editor Janice Marcus, senior writers Rosemary Benton, Lorelei Marcus and Victoria Silverwolf

Journey Planet, editors James Bacon, Christopher J Garcia, Alissa McKersie, Ann Gry, Chuck Serface, John Coxon and Steven H Silver

nerds of a feather, flock together, editors Adri Joy, Joe Sherry, Vance Kotrla, and The G

Quick Sip Reviews, editor Charles Payseur

The Rec Center, editors Elizabeth Minkel and Gavia Baker-Whitelaw

Best Fancast

Be The Serpent, presented by Alexandra Rowland, Freya Marske and Jennifer Mace

Claire Rousseau’s YouTube channel, produced & presented by Claire Rousseau

The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe

Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts, producer Andrew Finch

Our Opinions Are Correct, presented by Annalee Newitz and Charlie Jane Anders

The Skiffy and Fanty Show, presented by Jen Zink and Shaun Duke

Best Fan Writer

Cora Buhlert

James Davis Nicoll

Alasdair Stuart

Bogi Takács

Paul Weimer

Adam Whitehead

Best Fan Artist

Iain Clark

Sara Felix

Grace P. Fong

Meg Frank

Ariela Housman

Elise Matthesen

Lodestar Award for Best Young Adult Book

Catfishing on CatNet, by Naomi Kritzer (Tor Teen)

Deeplight, by Frances Hardinge (Macmillan)

Dragon Pearl, by Yoon Ha Lee (Disney/Hyperion)

Minor Mage, by T. Kingfisher (Argyll)

Riverland, by Fran Wilde (Amulet)

The Wicked King, by Holly Black (Little, Brown; Hot Key)

Astounding Award for the Best New Science Fiction Writer, sponsored by Dell Magazines

Sam Hawke (2nd year of eligibility)

R.F. Kuang (2nd year of eligibility)

Jenn Lyons (1st year of eligibility)

Nibedita Sen (2nd year of eligibility)

Tasha Suri (2nd year of eligibility)

Emily Tesh (1st year of eligibility)

1945 Retro Hugo Award Finalists

Best Novel

The Golden Fleece, von Robert Graves (Cassell)

Land of Terror, von Edgar Rice Burroughs (Edgar Rice Burroughs, Inc.)

Shadow Over Mars” (The Nemesis from Terra), von Leigh Brackett (Startling Stories, Fall 1944)

Sirius: A Fantasy of Love and Discord, von Olaf Stapledon (Secker & Warburg)

The Wind on the Moon, von Eric Linklater (Macmillan)

The Winged Man”, von A.E. van Vogt and E. Mayne Hull (Astounding Science Fiction, May-June 1944)

Best Novella

The Changeling”, von A.E. van Vogt (Astounding Science Fiction, April 1944)

A God Named Kroo”, von Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, Winter 1944)

Intruders from the Stars”, von Ross Rocklynne (Amazing Stories, January 1944)

The Jewel of Bas”, von Leigh Brackett (Planet Stories, Spring 1944)

Killdozer!”, von Theodore Sturgeon (Astounding Science Fiction, November 1944)

Trog”, von Murray Leinster (Astounding Science Fiction, June 1944)

Best Novelette

Arena”, von Fredric Brown (Astounding Science Fiction, June 1944) (HINWEIS: deutscher Titell „Arena“, zuletzt erschienen bei Golkonda in Robert Silverberg, Hrsg.: Hall of Fame Science-Fiction – Die besten Storys 1934 – 1948)

The Big and the Little” (“The Merchant Princes”), von Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, August 1944)

The Children’s Hour”, von Lawrence O’Donnell (C.L. Moore and Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, March 1944)

City”, von Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, May 1944)

No Woman Born”, von C.L. Moore (Astounding Science Fiction, December 1944)

When the Bough Breaks”, von Lewis Padgett (C.L. Moore and Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, November 1944)

Best Short Story

And the Gods Laughed”, von Fredric Brown (Planet Stories, Spring 1944)

Desertion”, von Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, November 1944)

Far Centaurus”, von A. E. van Vogt (Astounding Science Fiction, January 1944)

Huddling Place”, von Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, July 1944) (HINWEIS: deutscher Titel „Zuflucht“, zuletzt erschienen bei Golkonda in Robert Silverberg, Hrsg.: Hall of Fame Science-Fiction – Die besten Storys 1934 – 1948)

I, Rocket”, von Ray Bradbury (Amazing Stories, May 1944)

The Wedge” (“The Traders”), von Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, October 1944)

Best Series

Captain Future, von Brett Sterling

The Cthulhu Mythos, von H. P. Lovecraft, August Derleth, und anderen

Doc Savage, von Kenneth Robeson/Lester Dent

Jules de Grandin, von Seabury Quinn

Pellucidar, von Edgar Rice Burroughs

The Shadow, von Maxwell Grant (Walter B. Gibson)

Best Related Work

Fancyclopedia, von Jack Speer (Forrest J. Ackerman)

42 To ’44: A Contemporary Memoir Upon Human Behavior During the Crisis of the World Revolution, von H.G. Wells (Secker & Warburg)

Mr. Tompkins Explores the Atom, von George Gamow (Cambridge University Press)

Rockets: The Future of Travel Beyond the Stratosphere, von Willy Ley (Viking Press)

The Science-Fiction Field”, von Leigh Brackett (Writer’s Digest, July 1944)

The Works of H.P. Lovecraft: Suggestions for a Critical Appraisal”, von Fritz Leiber (The Acolyte, Fall 1944)

Best Graphic Story or Comic

Buck Rogers: “Hollow Planetoid”, von Dick Calkins (National Newspaper Service)

Donald Duck: “The Mad Chemist”, von Carl Barks (Dell Comics)

Flash Gordon: “Battle for Tropica”, von Alex Raymond (King Features Syndicate)

Flash Gordon: “Triumph in Tropica”, von Alex Raymond (King Features Syndicate)

The Spirit: “For the Love of Clara Defoe”, von Manly Wade Wellman, Lou Fine und Don Komisarow (Register and Tribune Syndicate)

Superman: “The Mysterious Mr. Mxyztplk”, von Jerry Siegel und Joe Shuster (Detective Comics, Inc.)

Best Dramatic Presentation, Short Form

The Canterville Ghost, Drehbuch von Edwin Harvey Blum, nach einer Geschichte von Oscar Wilde, Regie Jules Dassin (Metro-Goldwyn-Mayer (MGM))

The Curse of the Cat People, Drehbuch von DeWitt Bodeen, Regie Gunther V. Fritsch und Robert Wise (RKO Radio Pictures)

Donovan’s Brain, adaptiert von Robert L. Richards, nach einer Geschichte von Curt Siodmak, Regie William Spier (CBS Radio Network)

House of Frankenstein, Drehbuch von Edward T. Lowe, Jr., nach einer Geschichte von Curt Siodmak, Regie Erle C. Kenton (Universal Pictures)

The Invisible Man’s Revenge, Drehbuch von Bertram Millhauser, Regie Ford Beebe (Universal Pictures)

It Happened Tomorrow, Drehbuch und Adaption von Dudley Nichols und René Clair, Regie René Clair (Arnold Pressburger Films)

Best Editor, Short Form

John W. Campbell, Jr.

Oscar J. Friend

Mary Gnaedinger

Dorothy McIlwraith

Raymond A. Palmer

W. Scott Peacock

Best Professional Artist

Earle Bergey

Margaret Brundage

Boris Dolgov

Matt Fox

Paul Orban

William Timmins

Best Fanzine

The Acolyte, edited by Francis T. Laney and Samuel D. Russell

Diablerie, edited by Bill Watson

Futurian War Digest, edited by J. Michael Rosenblum

Shangri L’Affaires, edited by Charles Burbee

Voice of the Imagi-Nation, edited by Forrest J. Ackerman and Myrtle R. Douglas

Le Zombie, edited by Bob Tucker and E.E. Evans

Best Fan Writer

Fritz Leiber

Morojo/Myrtle R. Douglas

J. Michael Rosenblum

Jack Speer

Bob Tucker

Harry Warner, Jr.

(via Tor)

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d Bloggern gefällt das: